تبلیغات
اقدام پژوهی - اقدام پژوهی زبان فارسی برای دبیر ادبیات چگونه توانستم مشکلات دانش آموزم فائزه را در درس زبان فارسی برطرف نمایم؟

امروز:

اقدام پژوهی زبان فارسی برای دبیر ادبیات چگونه توانستم مشکلات دانش آموزم فائزه را در درس زبان فارسی برطرف نمایم؟

دانلود اقدام پژوهی زبان فارسی برای دبیر ادبیات چگونه توانستم مشکلات دانش آموزم فائزه را در درس زبان فارسی برطرف نمایم؟ با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۶ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی زبان فارسی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی زبان فارسی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
مقدمه
همه‌ی ما دوران تحصیل و مدرسه‌ی خود را خوب به یاد داریم. کلاس‌های پرجمعیّتی که هر نیمکت با زحمت سه دانش‌آموز را در خود جای می‌داد. زمانی که زنگ املا فرا می‌رسید، معلم می‌گفت: «بچّه‌ها! نفرات وسط هر نیمکت بیرون بیایند و روی زمین بنشینند. بچًه‌هایی هم که در نیمکت‌ نشسته‌اند، کیف‌هایشان را روی نیمکت بگذارند. سرمیزی‌ها سر میز. ته میزی‌ها هم ته‌میز» کوهی از کیف بر روی میزها قرار می‌گرفت تا مبادا دانش‌آموزی سرخود را حرکت دهد و چشمش به املای دیگری بیفتد. سپس معلم با حالت دستوری و کلمه به کلمه، متن املا را می‌خواند.
هنوز هم با گذشت سال‌ها، حتّی با تغییر کتاب‌های درسی، باز هم شاهد برگزاری چنین املاهایی در کلاس درس هستیم. این موضوع باعث تعجّب است که با وجود این همه تغییرات، باز هم به شکل سنّتی به دانش‌آموزان املا می‌گوییم؟ آیا واقعاً روش دیگری برای گفتن املا وجود ندارد؟ چرا سعی نمی‌کنیم در درس املا به شیوه‌هایی نو و جذّاب‌ هم توجّهی داشته باشیم؟ اصلاً چرا روش‌های سنّتی را کنار نمی‌گذاریم؟ مگر نه این است که ما بایستی این نونهالان باغ مدرسه را برای روزگاری جز روزگار خود تعلیم ‌دهیم و تربیت ‌کنیم.آیا تاکنون از خود آنان پرسیده‌ایم تا چه اندازه به این روش‌ها علاقه‌مند هستند؟
چرا زنگ املا در برخی مدارس به زنگی خشک و بی‌روح تبدیل می‌شود و هزاران چرا و دریغ دیگر! آیا فکر نمی‌کنید که دیگر زمان آن رسیده است که باور و نگاهمان را نسبت به درس املا تغییر دهیم؟ دانش‌آموزانمان را باور کنیم؟ به فکر شکوفایی خلّاقیّت آنان باشیم و از املا گفتن سنّتی بپرهیزیم و آن‌ها را از این گرداب توالی و تکرار برهانیم؟
در رابطه با موضوع املا، تاکنون پژوهش‌های فراوانی صورت گرفته‌است که در مجلّات و کتب گوناگون به چاپ رسیده‌است. در همه‌ی آنها به این نکته اشاره‌ شده‌است که درس املا نیاز به بازنگری و توجّهی جدّی از سوی معلّمان و دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت دارد. چرا که تمام نگارندگان مقاله‌ها از افت تحصیلی دانش‌آموزانشان در این درس شکایت داشتند و راه‌حل‌های که برای برطرف شدن مشکل خود ارائه کرده‌بودند در جهت شکستن هنجار سنتّی درس املا بوده‌است و در پایان به تغییرات شگرفی در نگرش و بازخورد دانش‌آموزان دست یافته‌بودند که در قسمت ادبیّات موضوع به آنها اشاره کرده‌ام.
اینجانب ……… معاون آموزگار آموزشگاه ………. شهرستان….. در این اقدام‌پژوهی سعی‌کرده‌ام ابتدا به بررسی موانع و مشکلاتی که در تدریس این درس در پایه پنجم با ۹ نفر دانش آموز با آن‌ها مواجه‌ بوده‌ام، بپردازم و سپس با استفاده از روش‌هایی که در مقالات و کتب گوناگون مطرح شده‌است و تجربیّات و راه‌کارهای ابتکاری خودم نمره‌ی دانش‌آموزانم را در درس املا افزایش دهم.
بیان مسأله
عامل اساسی برای موفّقیّت در هر فعّالیّتی، داشتن اطّلاعات لازم در آن زمینه می باشد.پس لازم بود، به اطّلاعاتی در میزان علاقمندی دانش آموزان به درس املا دست یابم؛ در این زمینه با تحقیق از معلّم های دیگر و هم چنین با طرح پرسش‌هایی ازآنان، که به شرح ذیل می باشد، دریافتم دانش آموزان علاقه زیادی به املا ندارند.
۱٫ نظرتان در رابطه با درس املا چیست؟
۲٫ چه روش‌هایی را در مطالعه‌ی درس املا به کار می‌برید؟
۳٫ کدام کتاب و درس خود را بیشتر دوست دارید؟
به این ترتیب با پاسخ هایی که دانش آموزان به سوالات دادند و چمع بندی آنان به این نتیجه رسیدم که علاقه زیادی به املا ندارند و معلّم سال گذشته ی آنان نیز ازنمرات املای دانش‌آموزان اظهار ناراحتی می‌کرد.
و اما بیشترین انگیزه من ای بود که علاوه بر افزایش تعداد دانش‌آموزان علاقمند به املا، عادت‌هایی را در رابطه با این مهم ایجاد کنم و همچنین روش ها و طرح های مناسبی را جهت علاقمندی آنان به درس املا فراهم نمایم. حال مسأله‌ای که در این جا مطرح می‌شود این است؛ با توجّه به محور بودن دانش‌آموزان در فعّالیّت‌های کلاس، در راستای هدف این اقدام پژوهی چه راهکارهای عملی را می توان ارائه نمود تا میزان علاقمندی دانش آموزان به املا بیشتر شود؟ تا ضمن ایجاد زمینه ی مناسب جهت آموزش املا، زمینه‌ی مناسبی برای آموزش کلمات دشوار و درک معنا و مفهوم آنها،‌ افزایش نمرات دانش‌آموزان در این درس نیز ایجاد شود.
اهداف
پرداختن به یک موضوع، تنها گوشه‌های بسیار کوچکی از چگونگی آن را برای ما روشن می‌کند. برای آن‌که دامنه‌ی شناخت وسعت یابد، لازم است اهداف کلّی و اختصاصی آن بیان گردد.
در این اقدام‌پژوهی به ترتیب هدف‌کلّی و اهداف اختصاصی زیر مدّ نظر بوده است.
الف: هدف کلّی: افزایش نمرات املای دانش‌آموزان و رفع اشکالات املایی آنان به ویژه در مورد ضعف حافظه‌ی دیداری.
ب: اهداف اختصاصی: طبیعتاً اهداف اختصاصی دیگری نیز در این پژوهش قابل بررسی است؛ برخی از این اهداف به شرح ذیل می باشد:
۱٫ بهبود وضعیّت دانش‌آموزان در اشکالات املایی موجود.
۲٫ ارتقاء وضعیّت دانش‌آموزان ضعیف به وضع مطلوب، به گونه‌ای که بتوانند هم‌سطح دانش‌آموزان دیگردر فعّالیّت‌های یادگیری به نتیجه‌ی مطلوب برسند.
۳٫ تغییر نگرش دانش‌آموزان نسبت به این درس.
۴٫ جذّاب و شاد کردن کلاس املا.
۵٫ ایجاد عادت در زمینه خواندن متن املا به صورت صحیح.
۶٫ ایجاد انگیزه‌ی توجّه کردن به درس املا.
توصیف وضع موجود
اینجانب ……… مدت …… سال است که در آموزش و پرورش در حال خدمت هستم . در طول این مدت در سمت های مدیر، معاون ، راهنمای تعلیماتی و معاون آموزگار بوده ام. فعلا در کلاس سه پایه روستای ……. بعنوان معاون آموزگار مشغولم و دارای پایه های اول-دوم و پنجم می باشم و در مجموع با ۲۳ دانش آموز سر کار دارم. دانش آموزان پایه پنجم ۹ نفر هستند که ۴ نفر آنها دارای ضعف املاء هستند.
گرد آوری(شواهد۱)
به منظور گردآوری داده‌ها جهت توصیف وضع موجود، از شاخص‌های کیفی و کمّی استفاده‌ شده‌است که داده‌های به دست آمده از آن، به اقدام‌پژوه در پی بردن به دلایل بروز مسأله‌ی موجود یاری رساند.
الف) شاخص‌های کیفی وضع موجود
با توجّه به اهداف کلّی از آموزش درس املا ، که به شرح زیر عنوان شده‌است:
۱٫ تقویت توانایی تیدیل نمادهای صوتی به نوشتاری
۲٫ تقویت توانایی درست و خوانا
۳٫ توانایی نوشتن به گونه‌های زبان معیار.(کتاب معّلم، ۱۳۸۸: ۱۵)
می‌باشد؛ که با بررسی پاسخ دانش آموزان به سئوالات مطرح شده، پرسش از معلّم سال گذشته آنان و هم چنین مشاهده دقیق رفتار دانش‌آموزان در ساعت درس املا، به یافته‌های زیر دست یافتم که عبارتند از:
۱٫ عدم علاقه‌مندی دانش‌آموزان به درس املا
۲٫ خشک و بی‌روح بودن درس املا برای شاگردان.
۳٫ یکسان بودن روش تدریس معلّمان در درس املا
۲٫ بروز اشکالات املایی به ویژه در حافظه‌ی دیداری
۳٫بی‌میلی و نداشتن رغبت برای شرکت در فعّالیّت‌های گروهی
۴٫ابراز نارضایتی از نتایج امتحانات املا.
۵٫کسب نتیجه‌ی ضعیف در امتحان ترم املا.
۶٫ نبود ارتباط عاطفی و صمیمانه‌ای بین معلّم و دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان ضعیف.
۷٫ بی‌علاقه‌بودن به مقوله‌ی کتاب و کتاب‌خوانی.
۸٫نداشتن نگرش مثبت درباره‌ی درس املا


نوشته شده در : چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397  توسط : مهدی شهبازی.    نظرات() .

برچسب ها: دبیر ادبیات ، اقدام پژوهی ، دانش آموزان ، کتاب ،
how erectile dysfunction affects men
شنبه 28 اردیبهشت 1398 12:51 ق.ظ
erectile function trial offers in sarasota fl http://viagralim.us erectile function trial offers in sarasota fl !
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر