تبلیغات
اقدام پژوهی - اقدام پژوهی تغذیه در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل سو تغذیه دانش آموزان را برطرف کنم؟

امروز:

اقدام پژوهی تغذیه در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل سو تغذیه دانش آموزان را برطرف کنم؟

دانلود اقدام پژوهی تغذیه در مقطع ابتدایی چگونه توانستم مشکل سو تغذیه دانش آموزان را برطرف کنم؟با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۳ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی آتغذیه در مقطع ابتدایی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی تغذیه در مقطع ابتدایی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
مقدمه
تغذیه مناسب انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند و از نیازهای ضروری دانش آموزان است و در صورت تامین نشدن این نیازها تاثیر نامطلوبی در آن ها به جای می گذارد؛ آثاری که گاهی به شکل لاغری و چاقی و گاهی نیز به شکل اختلالات رفتاری مانند عصبانیت، پرخاشگری، خواب آلودگی، بی حوصلگی و نداشتن تمرکز حواس خود را نشان می دهد.
کارشناسان تغذیه معتقدند دانش آموزانی که تغذیه بهتری دارند، صبحانه می خورند و میان وعده های مناسب و مغذی مصرف می کنند، نسبت به دیگر دانش آموزان از عملکرد تحصیلی بهتری برخوردارند و رشد جسمانی آن ها در مقایسه با هم سالانشان بسیار چشمگیر است.
« تامین انرژی بدن به ویژه در سنین مدرسه که دانش آموزان در حال رشد هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است و بر میزان یادگیری آن ها تاثیر به سزایی دارد. موفقیت تحصیلی دانش آموزان به نوع تغذیه بستگی زیادی دارد چون تامین نشدن مواد غذایی موجب کندی رشد آن ها می شود ضمن این که در میزان هوشیاری و دقت دانش آموزان تاثیر منفی دارد.بچه هایی که همراه صبحانه مقدار زیادى پروتئین مصرف مى‌کنند، بیش از آنهایی که غذاى غنى از کربوهیدرات مصرف مى‌کنند، در یادگیرى دروس خود موفق هستند. نحوه تغذیه و استفاده از ۴ گروه اصلی غذایی و میان وعده ها دراین گروه باید طوری باشد که نیازهای روزانه آن ها را تامین کند، در غیر این صورت رابطه مستقیمی با پایین آمدن تمرکز حواس و کاهش روند یادگیری آن ها دارد. دانش آموزی که انرژی کافی دریافت نکرده باشد، دچار اختلالات رفتاری از جمله خواب آلودگی می شود و سطح یادگیری وی کاهش می یابد. برای تغذیه دانش آموزان باید از مواد غذایی و میان وعده های مناسب و مجاز استفاده و بر ۳ اصل تنوع، تعادل و کیفیت مواد غذایی توجه کرد. نظارت بر تغذیه دانش آموزان بسیار حایز اهمیت است به خصوص بوفه های پایگاه تغذیه سالم در مدارس به دلیل این که با سلامت دانش آموزان رابطه مستقیمی دارد باید شرایط ویژه ای داشته باشد و بر آن ها نظارت دقیقی شود.
بیان مسأله
اینجانب ….. مدت ….سال است که در آموزش و پرورش مشغول خدمت هستم.من بعنوان آموزگار …. در سال تحصیلی اخیر در آموزشگاه ….. شهرستان نهاوندکه دانش‌آموزانش از لحاظ درسی و انضباطی در وضعیت مطلوبی قرار دارند مشغول به خدمت شدم من اقدام پژوهی خود را در کلاس چهارم این آموزشگاه شروع کردم و با مشاهده اینکه دانش‌آموزان تغذیه‌ی درست و منظمی ندارند و بعضی از آنها بدون خوردن صبحانه در مدرسه حاضر می‌شوند و این مشکل را نیز از زبان دبیرانشان هم شنیدم و در زنگهای تفریح از چیپس، پفک، و دیگر موادی که اصلاً ارزش غذایی ندارند و از منزل به مدرسه آورده بودند استفاده می‌کردند و سطح علاقه شان نسبت به تغذیه‌ی صحیح پایین است و دلایلم هم به شرح ذیل بود:
۱ ـ علت این مشکل را جویا شدم.
۲ ـ نسبت به خصوصیات اخلاقی و خانوادگی دانش‌آموزان در مورد استفاده از تغذیه‌ی صحیح آشنایی پیدا کردم.
۳ ـ با یک پرسش اطلاعات زیادی از کلاس بدست آوردم.
الف) چه تعداد از دانش‌آموزان تغذیه‌ی درست دارند؟
ب) چه تعدادی از دانش‌آموزان علاقه‌ای به تغذیه‌ی صحیح و سالم نداشتند؟
۴ ـ از یک کلاس شروع کرده تا در صورت موفقیت طرح را به سایر کلاسها نیز منتقل کنم لذا ابتدا به مطالعه‌ی کتابهایی در مورد تغذیه‌ در قرآن پرداختم. خداوند از نظر تکوینی و خلقتی در کنار حس گرسنگی احساس سیری را نیز در سازمان وجودی انسان قرار داده و با مشارکت حواس بینایی و چشایی به درک کیفیت غذا مجهز کرده است ولی چون او با داشتن موهبت اختیار می‌تواند عملکردهای طبیعی حواسش را به ناهنجاری نیز سوق دهد. لذا از طریق رهنمودهای تشریعی هم وی در این زمینه به اعتدال و اجتناب، از افراط و توجه به نحوه‌ی انتخاب و گزینش حلالها و پاکیزه‌ها هشدار داده است تا مراقب کم و کیف مقدار و نوع غذای مصرفی‌اش باشد و عوارض حاصله از انتخاب نامناسب و یا خارج از اعتدال را پیش‌گیری کند که این رهنمودها بعنوان «مسائل بهداشتی تغذیه» در قرآن قابل بررسی و توجه خواهد بود در آیه‌ی ۲۲ سوره‌ی بقره می‌بینیم با توجه به اینکه تمام مواد و عناصر خلقت آدمی و منشأ رشد همه‌ی محصولات غذایی از زمین است خداوند آن را مقدم بر دیگر نعمت‌های لازم برای بشر منظور و بیان داشته است سپس به دومین عامل حیات بخش وی یعنی آسمان و هوا که در هر «دم» به آن نیازمندی دارد اشاره فرموده و پس از آن به آب که مایه و اساس حیات سلولی و عامل اصلی حفظ شرایط محیط داخلی بدن یا «هموستاز» است می‌پردازد و در پی آن ایجاد انواع محصولات نباتی و میوه‌ها را به عنوان بخشی از نعمت‌هایش برای انسان یادآوری می‌کند. آیات ۶۵ تا ۷۳ سوره نحل نیز از جمله‌ آیاتی است که خداوند کریم نسبت به مسائل تغذیه‌ و رزق انسان در آنها اشاراتی فرموده است، به این ترتیب در آیه وَ آَنّ ُُِکُمَ اِلّاَُنعُمِ لُعُبّرِه نَِسَُقیّکِمُ مِمُا فِیَ بُِطُوِنَُه مُِّن ُبِیُن َُفِرّثِ و دَم لِبّناْ خاِلُّصّا ِسُِاُئَغّا لّلْشِرُبّیِنَ سرسبز و زنده شدن زمین پس از خواب و مرگ زمستانی‌اش مطلب را آغاز می‌نماید و در واقع آب را با داشتن نقش اول به عنوان مهم‌ترین عامل حیات بخش و نخستین نیاز غذایی زمین و انسان معرفی می‌فرماید. در آیه‌ی ۶۶ مسأله‌ی شیر به عنوان ماده‌ی غذایی سازنده و گوارا با نوشندگان و علاقمند‌انش مشخص شده است و چون شیر اولین ماده‌ی غذایی تمام پستانداران از جمله انسان است به علت ارزش غذایی جامع و بنیادی آن در تأمین سلامت و رشد و نمو ابنای بشر از نخستین ساعات پس از ولادت آن را در مقام دوم قرار داده است و بیان «خالصاً سائقا للشاربین» را نیز در ارتباط با رشد استخوانی و حالت رضایت‌مندی شیرخواری می‌توان از جلوه‌های دیگر آن دانست.
بطور کلی در این مجموعه آیات می‌بینیم که خداوند از دو نعمت مایع و جامد (آب و زمین) دو محصول نباتی (خرما و انگور) و از دو فرآورده‌ی حیوانی (شیر و عسل) و نعم دیگر انسان را متذکر ساخته و در پایان هر آیه وی را به تفکر و تعقل دعوت فرموده است یا بعبارت دیگر خداوند تمام زندگی انسان را با نیازهای ضروری آن از نظر مادی، معنوی و رفتاری بصورت فردی و اجتماعی برایش مطرح کرده با تذکر هر نکته، مطلب را با جمله «لا یه لقوم یسعمون» «لا لقوم یعقلون» ،«لا یه لقوم یتفکرون» پایان داده و به طرق مختلف اذهان و عقول مردم را به این نکات هدایت کننده متوجه کرده است.
توصیف وضع موجود یا (شواهد۱)
الف ـ شاخص‌های کیفی وضع موجود
۱ ـ علاقه نداشتن دانش‌آموزان به استفاده از تغذیه‌ی سالم.
۲ ـ عاری بودن محیط کلاس از هرگونه شور و نشاط در اثر تغذیه‌ی سالم.
۳ ـ فقدان هرگونه ابزار و وسایل تحریک کننده جهت افزایش علاقه و رویکرد دانش‌آموزان کلاس به استفاده از تغذیه‌ی صحیح.
۴ ـ دانش‌آموزان از نظر قد و وزن در اثر تغذیه‌ی ناسالم از نظر استاندارد در سطح پایینی قرار داشتند.
۵ ـ دانش‌آموزان با بیماریهای ناشی از سوء تغذیه آشنایی ندارند.
۶ ـ سوء تغذیه تا حدودی باعث افت تحصیلی‌ دانش‌آموزان شده بود.
۷ ـ عدم آشنایی دانش‌آموزان با مسئولیتی به نام بهداشتیار تغذیه (مواد غذایی).
۸ ـ مطلوب نبودن وضعیت تغذیه‌ی دانش‌آموزان.
۹ ـ پایین بودن سطح علاقه دانش‌آموزان کلاس به اهداء و امانت دهی کتابهای مربوط به تغذیه به دیگران.
۱۰ ـ خشک و بی‌روح کلاس در اثر تغذیه‌ی ناصحیح.
۱۱ ـ عدم استفاده از میان وعده‌‌های غذایی در زنگ‌های تفریح.
۱۲ ـ‌ علاقمند بودن بیش از حد به استفاده از مواد غذایی ناسالم مثل چیپس، پفک و غیره.
۱۳ ـ عدم آگاهی والدین به استفاده از تغذیه‌ی صحیح و آوردن مواد غذایی نامناسب توسط فرزندانشان به مدرسه.
۱۴ ـ عدم آگاهی دانش‌آموازن از تأثیر تغذیه‌ی ناسالم بر پوست.
۱۵ ـ کافی نبودن رشد دانش‌آموزان کلاس در اثر استفاده نکردن از مواد غذایی که کمک کننده‌ی رشد بدن هستند (از طریق نمودار قد و وزن).
۱۶- دانش آموزان علاقه‌ای به نوشیدن شیر در مدرسه از خود نشان نمی دهند .
۱۷- دانش آموزان با رژیم غلط خود را از خوردن بعضی مواد غذایی ضروری محروم کرده بودند.


نوشته شده در : یکشنبه 1 بهمن 1396  توسط : مهدی شهبازی.    نظرات() .

برچسب ها: اقدام پژوهی ، مقطع ابتدایی ، دانش اموزان ، تغذیه ،
erectile medicine new zealand silvasta
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:31 ق.ظ
compare erectile dysfunction medicines http://viagralim.us compare erectile dysfunction medicines !
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر