تبلیغات
اقدام پژوهی - اقدام پژوهی بی انضباطی دانش آموزان برای آموزگار ابتدایی چگونه توانستم به بررسی علل بی انضباطی دانش آموزان بپردازم؟

امروز:

اقدام پژوهی بی انضباطی دانش آموزان برای آموزگار ابتدایی چگونه توانستم به بررسی علل بی انضباطی دانش آموزان بپردازم؟

دانلود اقدام پژوهی بی انضباطی دانش آموزان برای آموزگار ابتدایی چگونه توانستم به بررسی علل بی انضباطی دانش آموزان بپردازم؟با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۳ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی بی انضباطی دانش آموزان برای آموزگار ابتدایی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی بی انضباطی دانش آموزان برای آموزگار ابتدایی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
مقدمه
هر رفتار انسان، از جمله محصل، هدف دارد یا هدف گردان است. دانش آموزان، عملی را بی هدف انجام نمی دهند بلکه می خواهند با آن عمل خود نیاز یا نیازهایی را ارضا کنند. بنابراین، باید هدف ها و نیازهای ایشان را شناخت و جدی گرفت. مثلاً اگر رفتار نامطلوبی از دانش آموزی سر بزند نباید تنها جلب توجه را علت آن رفتار بدانیم.کاربرد اصول و تدابیری می تواند به ما کمک کند که از رخ دادن مشکلات رفتاری جلوگیری کنیم یا آن ها را به حداقل برسانیم. از جمله:
از روز اول آغاز کلاس، مدیریت کامل را اعمال کنیم. باید روز اول به گروه تازه دانش آموزان خود بگوییم که مقررات ما در اداره کلاس کدام اند و از ایشان چه انتظارهایی داریم.
محیط کلاس را از هر لحاظ حتی فضا و تجهیزات، سالم گردانیم. باید مطمئن باشیم که دانش آموزان ما در کلاس راحت اند.و در مدرسه احساس آرامش می کنند.
فعالیت های یادگیری را طوری طراحی کنیم که برای همۀ دانش آموزان، معنادار باشند؛ و با رغبت ها و توانایی های ایشان سازگار باشند. برای این منظور ناگزیریم اصول رشد و تکامل، خصایص رشدی هر سن، محتوای درسی خاص هر کلاس و هر مقطع، و رغبت های ویژه دانش آموزان خود را دقیقاً بدانیم.
برای همۀ دانش آموزان فرصت هایی فراهم آوریم که موفقیت را تجربه کنند.به تجربه دیده ایم که برخی از دانش آموزان به زودی نشان می دهند که پیشرفت درسی دارند در صورتی که برخی دیگر دیرتر خود را آشکار می کنند. با بعضی از دانش آموزان در دروس علمی و برخی در دروس اجتماعی پیشرفت نشان می دهند. در هر صورت، معلم باید تدابیر و راهبردهایی به کار ببرد که همۀ دانش آموزان، به شکلی، موفقیت را تجربه کنند.

بیان وضعیت موجود:
اینجانب …. آموزگار پایه اول دبستان…. سال سابقه خدمت در آموزش و پرورش دارم و هم اکنون در آموزشگاه عدالت کوهانی مشغول به تدریس هستم. کلاسی که در آن مشغول به تدریس هستم …. نفر دانش آموز دارد.
با شروع مدارس متوجه شدم دانش آموزان این کلاس با توجه به این که تعداد آنها زیاد نیست نظم کلاس را به هم می ریزند-سر وصدا می کنند- با هم صحبت می کنند-در یک جای ثابت نمی شینند ومدام جابه جا می شوند و با توجه به تذکرات پی در پی مدتی نظم کلاس برقرار می شود اما دوباره به همان وضع سابق بر می گردد وبعد از گفت و گو با معلمان دیگر ومدیر مدرسه و مشاهده ی آن ها در وضعیت های مختلف مانند زنگ تفریح وپرسش از دانش آموزان پایه های دیگر و همچنین در طی گفت و گو با اولیای بعضی از دانش آموزان متوجه شدم وضع این کلاس در موقعیت های دیگر به همین گونه است پس تصمیم گرفتم راهکار مناسبی را برای این مشکل پیدا کنم.
تعریف مفاهیم واصطلاحات:
تعریف نظم و انضباط و بی انضباطی :
تعریف لغوی انضباط: استوار شدن ، خوب نگه داشتن ، نظم داشتن ، مرتب بودن، آراستگی، نظم و تربیت (عمید، حسن، ۱۳۶۹، ص۲۴۵)
تعریف لغوی نظم: آراستن ، ترتیب دادن، به رشته کشیدن مروارید، مرادف ترتیب۱۱ و نیز به معنی رشته مروارید و کلام موزون قافیه، خلاف نثر(عمید، حسن، ۱۳۶۹، ص۱۲۱۳).
تعریف انضباط: از نظر معنای عبارتست از اعمال قواعد و مقرراتی که یادگیری را تسهیل می کند و اخلال در کلاس را به حداقل کاهش می دهد(صفوی/۱۳۸۳).
لوفرانسو(۱۹۹۱) معتقد است انضباط بدان دسته از اعمال معلم اطلاق می شود که مانع سرزدن رفتارهای از دانش آموز است که فعالیت کلاسی را مختل یا تهدید به اخلال می کند(صفوی به نقل از زمانی،۱۳۷۸).
تعریف انضباط از نظر عملیاتی عبارتست از انضباط نقطه اتکای تعلیم و تربیت است و بی انضباطی تعادل ارتباطی
بی انضباطی: هر نوع رفتاری که از ارزشها پذیرفته شده جامعه به دور است (با توجه به فرهنگ) و دارای تکرار و شدت و مداومت است و در زمانها و مکانها متعدد اتفاق می افتد و همچنین رفتاری است که با درماندگی و کاهش کارایی فرد همراه است (اصغری پور، حمید، ۱۳۸۰، کلیات راهنمایی و مشاوره، ص ۱۲۶)
بی انضباطی رفتاری است که از طرف تعدادی از دانش آموزان انجام می شود و مشکلاتی را برای فرد و معلم بوجود می آورد و معلم او در راه رسیدن به هدف که ارتقای تحصیلی دانش آموز است با مشکل روبرو می کند و مانع از پیشرفت کار تحصیلی می شود و رفتار آنان نامعقول و نامنظم است (ایزابل، کلاک، ص۸۵-۸۰).
با وجود تعاریف بالا بی انضباطی را می توان اینگونه تعریف کرد : انجام دادن هر عمل یا رفتار پذیرفته نشده و نا معقول توسط دانش‌آموز که سازماندهی مدرسه وکلاس را مختل یا تهدید به اخلال می کند و باعث کاهش کارایی معلم و دانش‌آموزان شده و معلم را در رسیدن به هدف اصلی خود باز می دارد.
یافته های علمی:
علل بی انضباطی دانش‌آموزان
بروز رفتارهایی از دانش‌آموزان که انضباط کلاس را مختل می‌کند تنها به معلم ،کلاس درس مربوط نیست بلکه علل دیگری نیز نظیر عوامل آموزشگاهی،خانوادگی،اجتماعی وجود دارند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم زمینه را برای رفتارهای مخرب دانش‌آموزان فراهم می‌کنند . این عوامل را می‌توان به مواد زیر تقسیم بندی کرد :
الف :علل مربوط به دانش آموزان مانند:
۱٫ناراحتی‌های جسمی، روحی و روانی
۲٫نداشتن علاقه و انگیزه
۳٫ سردرگم بودن و بی‌توجهی به انتظارات معلم و کلاس
۴٫نداشتن برنامه‌ی شخصی مطالعه
۵٫کم خوابی و خستگی مفرط
۶٫ انجام ندادن تکالیف خود
۷٫تغذیه نامناسب
۸٫ناامیدی به آینده
۹٫استقلال طلبی و مقابله با اقتدار معلم(صفوی)
دانش‌آموزان که مشکلات خاصی ایجاد می‌کنند در نظر فونتاناشامل دو دسته‌اند :
۱٫ شاگردان سرآمد :چون بهره‌ی هوشی بالایی دارند ، سطح درس خیلی پایین‌تر از توانایی آنهاست پس به طور خلاصه خستگی و کسالت مشکلاتی پدید می‌آورند.
۲٫ کودک آسیب دیده شدید : به علت مشکلات بنیادین روانی که درآنها وجود دارند به نوعی ناسازگاری رسیده‌اند و رفتارهای نامطلوب را به وجود می‌آورند ( فونتانا۱۹۸۷)
ب)علل مربوط به معلم
۱٫ فقدان آمادگی جسمی ، روحی و روانی معلم
۲٫نامناسب بودن وضعیت ظاهری معلم
۳٫ نا آگاهی از روش‌های جدید تدریس واستفاده از روش‌های سنتی
۴٫ بی علاقگی به شغل معلمی
۵٫ناتوانی در بر قراری ارتباط مطلوب با دانش‌آموزان
۶٫تبعیض گذاشتن بین دانش‌آموزان
۷٫نا مناسب و نا رسا بودن صدای معلم
۸٫نداشتن طرح درس
۹٫بی‌توجهی به دانش‌آموزان
۱۰٫ فعال بودن معلم و منفعل بودن دانش‌آموزان
۱۱٫استفاده نامناسب از تشویق و تنبیه
۱۲٫بی‌حوصلگی و نداشتن صبر و سعه صدر
۱۳٫بی نظمی معلم ( دیرآمدن به کلاس و ترک کردن زود هنگام آن)
۱۴٫ تسلط نداشتن به موضوع مورد یادگیری
۱۵٫بی‌توجهی به مسائل و مشکلات دانش‌آموزان
۱۶٫مبهم بودن توقعات و انتظارات معلم
۱۷٫بروز رفتارها و حرکات نامنظم درکلاس
۱۸٫تحقیر و تمسخر دانش‌آموزان
۱۹٫نداشتن روحیه‌ی انتقاد پذیری و خودداری از پاسخ‌گویی به سوالات دانش‌آموزان
۲۰٫ ناآگاهی از روش‌های اصلاح رفتار
۲۱٫ علاوه بر اینها شخصیت معلم نیز ممکن است نقش عمده‌ای در بی‌نظمی و یا برقراری نظم و انضباط کلاس داشته باشد،چنانچه برخی روانشناسان معتقداٌ در جایی که دانش‌آموزان معلم خود را از صمیم قلب دوست داشته باشند بی انضباطی وجود نخواهد داشت.(صفوی۱۳۸۳)
ج)علل مربوط به کلاس درس:
محیط مدرسه را می‌توان از دو بعد فیزیکی و عاطفی مورد بررسی قرار داد.
تأثیر محیط فیزیکی کلاس:وضعیت فیزیکی کلاس مانند،نظافت و پاکیزگی،برخورداری از نور و هوای مناسب ،میز و صندلی راحت وکافی،تخته و وسایل سرمایشی و گرمایشی مناسب نقش انکارناپذیری در ایجاد نظم و انضباط کلاس دارند (همان).”مارلند”(۱۹۷۵)در اهمیت محیط فیزیکی کلاس می‌گوید :«تأثیر فیزیکی کلاس می‌تواند کمک یا مانعی درآموزش باشد و بخشی از هنر کلاس داری استفاده‌ی مناسب از فضای کلاس است» (صفوی،نقل از زمانی۱۳۷۸).
در کلاس که وسایل سرمایشی یا گرمایشی مناسب وجود نداشته باشد ،دانش‌آموزان به دلیل سرمای زیاد یا گرمای بیش از اندازه نمی‌توانند راحت بنشینند .از این رو مجبور می‌شوند دست به اعمالی بزنند که نظم کلاس را مختل کند .(صفوی۱۳۸۳)
تأثیر محیط عاطفی کلاس :
علاوه بر عوامل فیزیکی کلاس ، عوامل عاطفی مانند تعویض مکرر برنامه‌ی درسی ،برخورد نامناسب دست اندرکاران ستادی مدرسه با دانش‌آموزان ،یکنواخت بودن برنامه‌های صبحگاهی یا عصرگاهی مدرسه بی‌توجهی به خواسته‌هاو انتظارات معقول دانش‌آموزان و….را می‌توان نام برد که شرایط و موقعیت را برای بروز رفتارهای نامطلوب دانش‌آموزان فراهم می کند.
د)علل مربوط به خانواده:
صاحب نظران روانشناسی تربیتی یکی از مهمترین نهادهای موثر در تربیت و رفتار آدمی را خانواده می‌دانند؛زیرا محیط خانواده اولین و با دوام‌ترین عامل در تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان می‌باشد(صفوی۱۳۸۳)عوامل متعدد می‌تواند در رفتار کودکان و نوجوانان تأثیر بگذارد (از جانب خانواده)که به موارد زیر اشاره می‌کنیم.
۱٫ فضای روانی و عاطفی ؛
منظور مجموعه روابط و تعاملات روانی و عاطفی است که بین اعضای خانواده وجود داشته باشدو بصورت مستقیم(آموزش‌های اخلاقی و…)یا غیر مستقیم(همانند سازی و تقلیدو…)رفتار فرزندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
۲٫ شرایط ناسالم خانوادگی:
شامل مواردی مانند طرد کودک ،تنبیه شدید ، عدم توجه به نیازهای اساسی کودک ،انتظار نابجا از کودک و… می‌باشد


نوشته شده در : چهارشنبه 13 دی 1396  توسط : مهدی شهبازی.    نظرات() .

برچسب ها: اقدام پژوهی ، دانش آموزان ، بی انضباطی ، آموزش های اخلاقی ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر