تبلیغات
اقدام پژوهی - اقدام پژوهی معاون آموزشی چگونه توانستم با بررسی علل و عوامل ضعف دانش آموزان مدرسه ام در زمینه مطالعه و کتابخوانی به بهبود آن بپردازم؟

امروز:

اقدام پژوهی معاون آموزشی چگونه توانستم با بررسی علل و عوامل ضعف دانش آموزان مدرسه ام در زمینه مطالعه و کتابخوانی به بهبود آن بپردازم؟

دانلود اقدام پژوهی معاون آموزشی چگونه توانستم با بررسی علل و عوامل ضعف دانش آموزان مدرسه ام در زمینه مطالعه و کتابخوانی به بهبود آن بپردازم؟ با فرمت ورد و قابل ویرایش در ۲۱ صفحه

فایل دانلود اقدام پژوهی معاون آموزشی حاضر شامل کلیه موارد مورد نیاز و فاکتورهای لازم در چارت مورد قبول آموزش و پرورش میباشد و توسط مدیر سایت طراحی گردیده است. این اقدام پژوهی کامل و شامل کلیه بخش های مورد نیاز در بخشنامه شیوه نامه معلم پژوهنده میباشد.

اقدام پژوهی چیست؟

اقدام پژوهی را به هر فعالیتی می گویند که بتواند منجر به تبدیل وضعیت موجود به وضعیت مطلوب تر شود. اقدام، محور اصلی در این نوع مقاله ها است.
 
قبل از دانلود می توانیم با هم بخشی از این اقدام پژوهی معاون آموزشی که به صورت رایگان قرار داده شده است را مرور می کنیم:
چکیده
اینجانب ….. معاون آموزشی آموزشگاه …. شهرستان …. در این تحقیق تلاش کرده ام تا با بررسی علل و عوامل ضعف دانش آموزان مدرسه ام در زمینه مطالعه و کتابخوانی به بهبود آن بپردازم. با شروع سال تحصیلی و گذشت چند هفته ، متوجه شدم که دانش آموزان کلاس، انگیزه و مهارت کافی در زمینه انجام مطالعه و کتابخوانی را ندارند. به همین سبب درپی کشف دلایل آن برآمدم و با مطالعه و تحقیق توانستم به برخی عوامل و دلایل دست یابم. به نظر می رسید که مهمترین عوامل این مساله، فرهنگ حاکم بر خانواده ها و شیوه و روشهای تدریس معلمان و به عبارتی بهتر، نگاه معلمان و اولیا به مطالعه و کتابخوانی دانش آموزان بود. ضعف دانش آموزان در زمینه پژوهش و مطالعه و مهارتهای آن مربوط به یک یا چند دانش آموز نمی شد و محدود و جزئی نیز نبود؛ به همین سبب دقت و مطالعه بیشتری را طلب می کرد. برای اینکه به نتیجه قابل قبولی دست یابم علاوه بر کتابهایی در زمینه پژوهش و مطالعه و … نیازمند مطالعه کتب درسی و اشراف کامل به اهداف و روشهای تدریس آن داشتم. علاوه بر آن، همکاری اولیای دانش آموزان در رسیدن به اهداف، بسیار موثر و مهم بود. همچنین باید علاوه بر آموزش روشهای تحقیق و مطالعه، تلاش می کردم تا با ایجاد تمرکز و انگیزه در دانش آموزان ، دروناً و قلباً آنها را به سمت و سویی که در نظر داشتم سوق می دادم. برای این کار به یک برنامه ریزی دقیق و به قولی جامع و مانع نیاز داشتم. در برنامه هایی که تدوین کردم از زنگهای دروسی مانند انشا، هنر ، علوم تجربی، هدیه های آسمان و… استفاده کردم و به گونه ای برنامه ریزی کردم که فعالیتهای تدوین شده در راستا و مکمل دروس دیگر باشد.با انجام این فعالیت ها و پس چند ماه ، بیشتر دانش آموزان به اهدافی که از پیش تعیین شده بودند رسیدند و با انگیزه و رعایت اصول و قواعد به تحقیق، مطالعه و … می پرداختند. علاقه به خرید کتاب و کتابخوانی رو به فزونی نهاد. در بحث و نقد گروهی، استدلال و منطق را در حد خود رعایت می کردند و … .
مقدمه
برخی صاحبنظران برآنند که آموزش و پرورش به جای انبار کردن معلومات در ذهن دانش آموزان، شایسته است به تقویت حس کنجکاوی و پرسشگری آن ها بپردازد و افرادی خلاق و پژوهشگر تربیت نماید و این روش، بسی زیباتر خواهد بود. معیار تعلیم و تربیت باید فراتر از حافظه محوری و انباشتن حافظه دانش آموزان باشد و البته با تغییراتی که مطابق سند تحول بنیادین در کتب درسی اتفاق می افتد،آموزش و پرورش به سمت پرورش افرادی کنجکاو و پژوهشگر که موجب استقلال و سربلندی کشورمان خواهد شد در حرکت است. روشن است که رسیدن به اهداف بزرگ، نیازمند افکار و همّت های بزرگتری است و به بیانی بهتر و روشن تر تا یک فرد یا سیستم، یادگیرنده و پژوهنده نباشد سخت و البته ناممکن است بتواند به سرمنزل اهداف و مقاصد بزرگ و متعالی دست یابد.
به هرحال، باید تلاش کرد هرلحظه و در هر دوره ای به مجهولات و پرسش های دانش آموزان افزود و چنان طرحی انداخت که دانش آموزان در هیچ مرحله ای خود را از تحصیل و مطالعه فارغ نبینند و آن را بگویند که دانشمند بزرگ ایران، ابن سینا می گفت که: « تا بدانجا رسید دانش من / تا بدانم همی که نادانم». باید دانش آموزان را از همان ابتدا تشنه گردانیم تا خود در پی حقیقت قدم بردارند و رنج کشف حقایق و کسب معارفدر کام آنها، چونان شهدی گوارا باشد. ژان پیاژه معتقد است: «هرگاه چیزی را به کودک آموزش دهیم مانع می شویم تا خود کودک شخصاً آن را کشف و اختراع کند.«(ژان پیاژه؛ ص۱۳۷). بنابراین، باید در ذهن دانش آموزان مساله و پرسش ایجاد کرد و با ایجاد انگیزه و رغبت در وجودشان، باعث حرکت و پویایی آنها به سمت رسیدن به روشنایی علم و معرفت شد.خداوند متعال در وجود تمام انسان ها میل و انگیزه کمال جویی را قرار داده است و رسیدن به کمال میسر نخواهد بود جز با کسب معرفت و دانش و این مهم نیز دست نخواهد داد مگر با تلاش، همت و تحمل سختی ها. بزرگان علم و فلسفه بر این نکته تاکید دارند که عظمت علم و دانش هر انسانی به اندازه مجهولاتی است که طرح می کند و نه معلوماتی که حفظ می کند(کریمی؛ص۸۰). با تربیت صحیح ، افراد به جایی می رسند که در تمام پدیده ها و حوادث هستی با نگاهی توحیدی ، تامل و تدبر می کنند و در این صورت است که علم به معنای واقعی آن نور و چراغ راهنمای بشر برای رسیدن به حق تعالی می شود.
یکی از راه های رسیدن به این هدف، کاربست روشهای مناسب در فرایند یاددهی-یادگیری است. البته منظور از روشهای مناسب، استفاده از روشهای نوین غربی نیست. محققان بزرگی چون علامه امینی(ره)، علامه طباطیایی(ره)، شهید مطهری(ره) و… در محیطهای ساده اما سرشار از نور معرفت به درجاتی رسیدند که تا ابد در آسمان علم و ادب پایدار خواهند ماند. از طرف دیگر، گستردگی و پیشرفت لجام گسیخته علم و فناوری در عصر حاضر به اندازه ای است که معلم و استاد نمی تواند همه آن را در چارچوب کلاس به طالبانش منتقل نماید. بنابراین، دانش آموز خود باید در جستجوی علم و کسب معرفت باشد.
نکته مهم دیگر، این است که مطالعه و کتابخوانی اساس و پایه پیشرفت و تحول در عرصه های گوناگون یک ملت و کشور است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) بارها به این امر خطیر و مهم تاکید کرده اند. مدارس ابتدایی می تواند نخستین سنگ بنای این عمارت را بردارد و راه را برای برداشتن گام های بزرگ تر هموار و آسانتر نماید. دانش آموزان در مقطع ابتدایی باید مهارتهای مشاهده، تفکر، آزمایش ، کاوشگری ، استدلال و… را فرابگیرد و با علاقه و انگیزه، نگرشی موشکافانه، کنجکاوانه و با عطش تمام در این عرصه ها قدم بردارد.
*مرحله اول: بیان مسئله
الف)برخورد با مساله:
الف-۱)مساله تحقیق: ضعف انگیزه و نبود مهارتهای لازم در دانش آموزان برای مطالعه و کتابخوانی در زمینه دروس مختلف.
الف-۲)عنوان اقدام پژوهی:
چگونه توانستم دانش آموزان مدرسه را به مطالعه و کتابخوانی علاقه مند کنم؟
الف-۳)توضیح کلی درمورد مساله:
در سال گذشته تمام تلاش خود را برای تقویت انگیزه و مهارت برای مطالعه و کتابخوانی به کار می گرفتم و امسال به سبب آگاهی بیشتر و شرایط رشدی دانش آموزان آسان تر توانستم به این مهم بپردازم. کتابهای ابتدایی چنان طراحی شده اند که نیازمند تلاش و همت دانش آموز برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده می باشد. این مساله، قبل از شروع سال تحصیلی در ذهنم شکل گرفته بود که آیا دانش آموزان می توانند در این امر مهم کامیابی و موفقیت داشته باشند؟ پاسخ به این مساله بسی دشوار بود و نیازمند گدشت زمان و البته با مرور دانش آموزان می شد به پاسخی مبهم دست یافت.
نکته ای که در اینجا اشاره به آن ضروری است در خصوص واژه « مطالعه و کتابخوانی » است. منظور و مقصود از مطالعه و کتابخوانی ، آن نیست که دانش آموز دست به تحقیقات گسترده و عالمانه آنچنان که در سطوح بالاتر معمول است دست بزند. هدف ما از این مطالعه و کتابخوانی ، انجام تحقیقات ساده و خلاصه نویسی کتاب و داستان، مشاهده و مصاحبه و نوشتن تحقیق براساس آن ها ، نوشتن نمایشنامه و توانایی اجرای آن، توانایی رسم نمودار و جدول در ارتباط با موضوع تحقیق، انجام تحقیق براساس پرسش نامه و تحلیل ساده نتایج براساس یافته ها و ارائه به صورت نوشته، رعایت شرایط مصاحبه، مشاهده، داستان نویسی،گزارش نویسی و تحقیق براساس پرسش نامه و… است. بازهم تکرار و تاکید این نکته را ضروری می دانم که تنها صورت ساده ای از آنچه در اینجا بیان شد مد نظر ما بوده است. به طور خلاصه، منظور ما ، آموزش مطالعه و کتابخوانی در مدرسه است.
قبل از اینکه در این زمینه شروع به تحقیق نمایم به سبب نوشتن پایان نامه و مقاله و تحقیق در زمینه ادبیات و مسایل مذهبی اطلاعاتی در زمینه انواع تحقیق و مراحل انجام آنها داشتم؛ ولی به سبب اهمیت و حساسیت موضوع و پیچیدگی آن،برآن شدم با مطالعه بیشتر در این زمینه بر دانسته های خود بیفزایم. انجام و به عبارتی بهتر آموزش تحقیق و پژوهش در سطح دانش آموزان ابتدایی، کاری بس دشوار و پیچیده است. باید علاوه بر احاطه بر روش های تحقیق و مطالعه، به ویژگی های دانش آموزان در این سن نیز تسلط و آگاهی کامل داشت تا مبادا در مسیر آموزش و تربیت، دچار خسرانی شویم که جبرانی جز تاسف نداشته باشد. به همبن سبب در این زمینه نیز مطالعاتی کردم.
الف-۴)چگونگی تشخیص مساله:
پس از شروع سال تحصیلی و تدریس درسها از دانش آموزان خواستم تا به عنوان تکلیف بافاصله در مورد موضوعات تدریس شده تحقیق کنند. ولی پس از یک هفته آنچه تحویل دادند نوشته هایی پراکنده، نامرتب و نا مفهومی بود که از طریق بزرگترها و با با رجوع به کافی نت ها تهیه و کپی کرده بودند. مهمتر از آن اینکه وقتی از آن ها خواستم تا خلاصه ای از آنچه را که نوشته اند بازگو نمایند عجز و ناتوانی در چهره هاشان نمایان شد. این مساله در شرایطی بود که بارها به اهمیت کارشان تاکید می کردم و راهنمایی های لازم را به کار می بستم.
علاوه بر آن هنگامی که با همکاری معلم در درس هنر دانش آموزان را برای ارتباط با طبیعت به بیرون از مدرسه بردیم متوجه شدم که دانش آموزان علاوه بر انگیزه کافی، در زمینه مهارتهای مشاهده و نگاه موشکافانه و کنجکاوانه نیز ضعف شدید دارند. و موارد زیاد دیگری که در حین تدریس با آن ها مواجه شدم. بنابراین، مساله ای که قبل از این به عنوان یک فرضیه، ذهنم را مشغول کرده بود به طور شفاف تری نمایان شد و مرا بر آن داشت تا آن را پی گیری نمایم.
به تدریج به این نتیجه رسیدم که انجام تکلیف، آزمایش و … از روی عادت و صرفاً برای رفع تکلیف است بدون اینکه به یادگیری و رشد فکری دانش آموزان منجر شود. بنابر این، انجام این فعالیت ها نه تنها سودی برای دانش آموزان و معلم نداشت بلکه موجب سردرگمی و از دست دادن زمان می شد و از طرفی دیگر نمی شد با این بهانه ها از انجام آنها طفره رفت. با تفکر و بررسی اولیه در این زمینه به این نتیجه رسیدم که ایجاد انگیزه در دانش آموزان می تواند راهگشا باشد. با اقداماتی که در این زمینه به کاربستم متوجه شدم آبشخور اصلی و اساسی این مشکل جایی دیگر است و آن، ندیدن آموزش چگونگی مطالعه و کتابخوانی و اهمیت و جایگاه آن در زندگی و تحصیلات و بالطبع، نداشتن مهارت در زمینه های مورد اشاره است.
الف-۵)انگیزه ی تحقیق:
در بین دانش آموزان، هستند کسانی که استعداد بسیار بالایی در زمینه مطالعه و کتابخوانی دارند و از طرفی دیگر آموزش و پرورش مخصوصاً در عصر حاضر بدون تحقیق و پژوهش ارزش و اعتباری ندارد. بنده، علاقه بسیار زیادی به مساله تحقیق و پژوهش دارم و تمام تلاش خود را در زمینه آموزش روشهای تحقیق و پژوهش و مطالعه به کار می بندم تا دانش آموزانی با اندیشه بزرگ و بینش و نگرشی عالی تربیت نمایم. از مشاهده چنین دانش آموزانی لذت می برم و احساس خوشایند و خرسندی در وجودم شکل می گیرد. ما در برابر دانش آموزان و خانواده آنها نیز مسئولیت و تعهد عظیمی داریم و همت و تلاش در این راه تا جایی که باید و شاید، بر منِ معلم واجباست. فراتر و مهمتر از همه این موارد تعهد و وظیفه ای است که نسبت به استقلال و آزادی کشورمان داریم و این مهم به ثمر نخواهد نشست جز با تربیت و پرورش انسانهای با ایمان و اهل پژوهش و مطالعه.


نوشته شده در : شنبه 9 دی 1396  توسط : مهدی شهبازی.    نظرات() .

برچسب ها: اقدام پژوهی ، دانش اموزان ، مدرسه ، پژوهش ،
imvu hacks
سه شنبه 15 اسفند 1396 11:34 ب.ظ
تحویل بزرگ استدلال های بزرگ نگه داشتن بزرگ
کار
chaturbate token hack work
دوشنبه 14 اسفند 1396 10:12 ب.ظ
من چیزهای مفید بسیاری از اینجا خوانده ام. قطعا نشانه گذاری قیمت برای بازبینی.
من تعجب می کنم که چقدر تلاش می کنید تا این نوع فوق العاده را بسازید
سایت آموزنده
8 ball pool cheats
شنبه 5 اسفند 1396 01:48 ق.ظ
من واقعا دوست دارم که شما بچه ها تمایل دارند تا بیش از حد.
این نوع کار و پوشش هوشمندانه! بچه های آثار شگفت انگیز را نگه دارید، من شما عزیزان را به وبلاگ ما اضافه کرده اید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر